prooptiki@msn.com

Συνεχίζει αήττητος ο Ερμής Κιβερίου 3-0 νίκησε και το Λυγουριό

Μετά από δέκα αγωνιστικές στην Α1 κατηγορία η ομάδα του Ερμή Κιβερίου, αφού νίκησε με 3-0 στην έδρα της και τον Αριστείωνα του Λυγουριού είναι η μοναδική που παραμένει αήττητη (με μόνο μια ισοπαλία εντός έδρας) στο 0-0 που έφερε κόντρα στην Κορωνίδα της Κοιλάδας. Και έτσι οι Κιβεριώτες μετά την ισοπαλία του Κουτσοποδίου στο Γαλατά 0-0 με τον Τροιζηνιακό) θα ξανά βρεθούν στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α1 κατηγορία.
Aνεβάζοντας ρυθμούς οι Κιβεριώτες στην επανάληψη θα φτάσουν σε άνετη νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι με διπλή αμυντική γραμμή είχαν καταφέρει να κρατήσουν το …λευκό σκορ του 0-0 μέχρι το 66’. Αλλά στο σημείο αυτό η αλλαγή (που είχε μπει στο ημίχρονο) ο Πέτρος Παπασαράντος (που ήρθε στην Κιβεριώτικη ομάδα  την τελευταία στιγμή των μεταγραφών, όπου ξεκίνησε φέτος στον Πανναυπλιακό που φυσικά ήταν και πέρσι) θα σπάσει την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων ανοίγοντας το σκορ. Και μετά φυσικό ήταν να έρθουν ακόμα δυο γκολ για τον Ερμή που στο δεύτερο μέρος έπαιξε στο μισό γήπεδο την αντίπαλη ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μια σχετική υπεροχή, αλλά εδώ και οι φιλοξενούμενοι είχαν με την σειρά τους κάποιες καλές στιγμές. Μάλιστα στο 18’ ο Βασίλης Μπάρδης προσπάθησε από το κέντρο του γηπέδου να αιφνιδιάσει πιάνοντας ψιλό κρεμαστό σουτ όπου η μπάλα και με την βοήθεια του αέρα πήγαινε μέσα, αλλά ο τερματοφύλακας του Κιβερίου, ο Παν. Κοζιώτης ήταν σε ετοιμότητα, άπλωσε τα χέρια του και την έβγαλε σε κόρνερ. Εν συνεχεία έχουμε τους Κιβεριώτες να πιέζουν όπου στο 22’ η παράλληλη σέντρα του Γ. Οψιμούλη πέρασε ανεκμετάλλευτη, στο 25’ στην σέντρα του Θαν. Κομνηνού, ο Γ. Οψιμούλης πιάνει στην απέναντι πλευρά το μονοκόμματο σουτ που όμως βγάζει σε κόρνερ ο πορτιέρο του Λυγουριού, ο Βασίλης Λάσκαρης. Και στο 33’ ξανά απειλούν οι Λυγουριάτες αλλά το αδύναμο σουτ από πλάγια θέση του Ανάργυρου Οψιμούλη καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ Κοζιώτη. Στο κόρνερ όμως του Γ. Οψιμούλη στο 36’ πετάγεται στο πρώτο δοκάρι ο Μιχ. Σάκουλης αλλά στην κοντινή του προβολή βρέθηκε σε σωστή θέση, στην γωνία του ο τερματοφύλακας Λάσκαρης και απόκρουσε. Και στο 42’ ξανά από κόρνερ του Γ. Οψιμούλη θα γυρίσει με το κεφάλι ο προωθημένος Σελλής για να διώξει με ανάποδο πάνω στην γραμμή του τέρματος του Λυγουριού, ο Νούλης Μπαλάσκας. Στο δεύτερο ημίχρονο θα  …γύρει ο αγωνιστικός χώρος προς την πλευρά των φιλοξενούμενων και όλα πλέον δείχνουν ότι το πρώτο γκολ του Ερμή ήταν πλέον ζήτημα χρόνου. Αφού στο 50’ η …βολίδα από μακριά του Στέλιου Φίλη θα βρει το οριζόντιο δοκάρι του Λυγουριού, στο 60’ το γυριστό του Π. Παπασαράντου θα φύγει λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι και επίσης το γυριστό του Σάκουλη στο 65’ δεν θα προλάβει ο Σελής, στο επόμενο λεπτό ανοίγει το σκορ. Εδώ στο 66’ ο Σάκουλης από πλάγια θέση θα κερδίσει μια κεφαλιά ανάμεσα σε δυο αντιπάλους και δίνει στον Παν. Μπιτζή που βγάζει την παράλληλη σέντρα και ο επερχόμενος με δύναμη στην απέναντι πλευρά ο Παπασαράντος πιάνει το διαγώνιο δυνατό σουτ για το 1-0. Ακολουθεί και το 2-0 στο 72’ από την κάθετη μπαλιά του Αδάμη στον Μπιτζή που θα περάσει την μπάλα δίπλα από το σώμα του Λάσκαρη. Και τέλος στο 85’ από το κέντρο του γηπέδου ο Σαμαρτζής κάνει το 3-0 με σουτ βλέποντας εκτός εστίας τον τερματοφύλακα Λάσκαρη. Επίσης στο 87’ ο Βαρβουλέτος θα χάσει σίγουρο γκολ για τον Ερμή. Από τους νικητές ξεχωριστή απόδοση έπιασαν οι Βασίλης Βλεβάρης, Στ. φίλης, Γ. Σελλής, Γιάννης Αδάμης και κατά διαστήματα ο Σαμαρτζής. Από το Λυγουριό ξεχώρισαν οι Νούλης Μπαλάσκας, Χρ. Κοκορομύτης, Γιάννης Οψιμούλης και κατά διαστήματα ο Βασίλης Μπάρδης. Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Μιχ. Ζώη όπως και των βοηθών του Χάρη Νενεκούμη και Νίκου Μυλωνόπουλου.
Κιβέρι: Κοζιώτης, Φλεβάρης, Κομνηνός (46’ Δημ. Μπούνος), Φίλης, Σελλής, Καζάς, Γ. Οψιμούλης (46’ Π. Παπασαράντος), Αδάμης, Σαμαρτζής, Μπιτζής, Σάκουλης (67’ Βαρβουλέτος).
Λυγουριό: Λάσκαρης, Γαλάνης, Παπακαλοδούκας (75’ Γεώργας), Μπαλάσκας, Κοκορομύτης, Γιάννης Οψιμούλης, Κωστόπουλος, Μπάρδης (86’ Μαγγίνας), Ανάργυρος Οψιμούλης (70’ Ελ. Κάντι), Φωτεινάκης, Κόλλιας.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Νέα της τελευταίας εβδομάδας

Οι υποψ. Ευρωβουλευτές του ΠΑΣΟΚ Λαμπράκης, Χρυσόγονος, Τσουκαλάς στο Ναύπλιο

Σε μια ιδιαίτερα ενθουσιώδη συγκέντρωση στο Εργατικό Κέντρο Ναυπλίου ξεκίνησε η Ν.Ε ΠΑΣΟΚ -Κινήματος Αλλαγής Αργολίδας τις δράσεις της, ενόψει των επικείμενων Ευρωεκλογών. Η μαζική

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ »

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η ημερίδα από το Επιμελητήριο Αργολίδας «Ψηφιακή Πλατφόρμα myDATA -pos»

Με μεγάλη επιτυχία αλλά και συμμετοχή πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Απριλίου η ενημερωτική ημερίδα «Ψηφιακή Πλατφόρμα myDATA -pos», στην αίθουσα συνεδριάσεων του Επιμελητηρίου Αργολίδας. Την

Δ. Ορφανός: “ Δεν έχει θέση στην παράταξή μας όποιος λειτουργεί ατομικά-Θα απαιτήσω να παραιτηθεί”

Ο Δήμαρχος Ναυπλιέων, Δημήτρης Ορφανός, έκανε την ακόλουθη δήλωση, αναφορικά με το επεισόδιο στο τελευταίο Δημοτικό Συμβούλιο: «Επειδή κατά τη διάρκεια του τελευταίου Δημοτικού Συμβουλίου

Πoλύ πάνω από τα όρια ασφαλείας τα επίπεδα σκόνης στην Τρίπολη-Τι έδειξαν οι μετρήσεις του Μετεωρολογικού Σταθμού

Ο μετεωρολογικός σταθμός του Επιμελητηρίου Αρκαδίας, που βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του Επιμελητηρίου, συνέλεξε λεπτομερή δεδομένα για το μικροκλίμα της Τρίπολης και συνεισέφερε στη μελέτη και

Αίτημα άμεσης ενίσχυσης De Minimis στα εσπεριδοειδή της Διαρκούς Επιτροπής Συνεταιρισμών Αργολίδας

Να διερευνηθεί η Αίγυπτος για ενδεχόμενο εμπορικό ντάμπινγκ ζητά η Διαρκή Επιτροπή Συνεταιρισμών Αργολίδας και θέτει αίτημα άμεσης ενίσχυσης De Minimis στα εσπεριδοειδή Στην σχετική