prooptiki@msn.com

Νίκη όνειρο και ξεσηκωμός για τον επόμενο αγώνα τίτλου στην Κόρινθο

Στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ανέβηκε ο Παναργειακός, ο οποίος κέρδισε με 1-0 τη Θύελλα Ραφήνας και «έπιασε» στη βαθμολογία την Κόρινθο, που γνώρισε τη συντριβή με 4-1 από την Ελλάς Σύρου.
Η Ρόδος κερδίζοντας με 3-0 τον Πανελευσινιακό μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισε εκτός έδρας την Α.Ε. Ερμιονίδας με 2-0, ενώ ο Α.Ο. Πυλίου λύγισε την Α.Ε.Ρ.Α. με 1-0. Ο Παναιγιάλειος έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Βάρης, ενώ ο Γ.Σ. Μαρκό κέρδισε με 3-0 την Α.Ε. Μεσολογγίου και ο Βύζας Μεγάρων επικράτησε με 1-0 της Εράνης Φιλιατρών. Χθες, η Α.Ε. Μυκόνου πέρασε σαν «σίφουνας» από τη Βάρδα κερδίζοντας με 3-0 την τοπική ομάδα.
Νίκη κορυφής για τον Παναργειακό 1-0 την Θύελλα Ραφήνας και πρώτη θέση μαζί με την Κόρινθο που θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της σε έναν αγώνα τίτλου που θα προκαλέσει το ενδιαφέρον των φιλάθλων Ηδη στο Αργος που έχουν κάθε λόγο να πιστεύουν στην άνοδο ετοιμάζονται να δώσουν ισχυρό παρόν στην Κόρινθο προκειμένου να ενισχύσουν τον Παναργειακό
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Παναργειακός σοβαρός από το πρώτο λεπτό και με την συμπαράσταση του κόσμου που από το πρώτο λεπτό παρότρυνε τους παίκτες του Γιώργου Βαζάκα νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα την Θύελλα Ραφήνας, που πριν το παιχνίδι βρισκόταν στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναργειακός είχε τις τρεις καλές στιγμές με το σουτ του Τσιώλη,την κεφαλιά του Τσάνι και το σουτ του Τσούτση αλλά το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 0-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο στο 51ο λεπτό ο Καρέλης σεντραρε από αριστερά και ο De Sousa με κεφαλιά έκανε το 1-0. Για δέκα λεπτά μετά το γκολ η Θύελλα προσπάθησε να ασκήσει πίεση στην άμυνα του Παναργειακού, χωρίς να καταφέρει κάτι ουσιαστικό που να κινδυνέψει ο Καραργύρης. Ο Παναργειακός μετά το 65ο λεπτό ανέβηκε ,δημιούργησε την μεγάλη ευκαιρία με τον Πρίκα που σούταρε και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ραφήνας, είχε τον πλήρη έλεγχο δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ τόσο με τον De Souza αλλά και με τον Τσιώλη για να κάνει το 2-0.
Ένα αποτέλεσμα απόλυτα δίκαιο που φέρνει τον Παναργειακό πρώτο ισόβαθμο με την Κόρινθο που αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική (16/3, 15:00) στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου.
Νίκη που έκανε ένα γήπεδο να φωνάζει “νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές ”

Γ’ Εθνική, 3ος όμιλος, 26η αγωνιστική
Παναργειακός – Θύελλα Ραφήνας 1-0 (51′ Ντε Σόουζα)
Ρόδος – Πανελευσινιακός 3-0 (5′-51′-53′ Μπαρμπαρούσης)
Ελλάς Σύρου – ΠΑΣ Κόρινθος 4-1 (15′-45+2′ Παυλόπουλος, 61′ Μούντριχας, 81′ Παράβαλος / 6′ Λάκοβιτς)
ΑΟ Πυλίου – ΑΕΡ Αφάντου 1-0 (3′ Βουκομάνοβιτς)
Βύζας Μεγάρων – Εράνη Φιλιατρών 1-0 (50′ Καραγιάννης)
Παναιγιάλειος – Αστέρας Βάρης 0-0
ΓΣ Μαρκό – ΑΕ Μεσολογγίου 3-0 (8′ Λαζαρίδης, 17′ Σάμιος, 89′ Αλεξίου)
ΑΕ Ερμιονίδας – Ιάλυσος 0-2 (29′ Χότζα, 80′ Κάμπα)
ΠΑΟ Βάρδας – ΑΕ Μυκόνου 0-3 (28′ Ζγκούρι, 31′-43′ Πινέιρο)